Nazywam się Jacek Majchrowski. Urodziłem się w 1947 roku w Sosnowcu. Z wykształcenia jestem prawnikiem. Od zakończenia w 1970 roku studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuję jako wykładowca tego Uniwersytetu na Wydziale Prawa i Administracji. Zajmuję się historią doktryn politycznych i prawnych oraz najnowszą historią polityczną Polski. W pracy akademickiej zajmowałem się dokumentacją historii II Rzeczpospolitej, a szczególnie działalności ugrupowań prawicowych. Swoje życie od blisko 50 lat związałem z Krakowem, a pracę z Uniwersytetem Jagiellońskim. Byłem dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ, w tym czasie – w 1988 roku – zostałem jednym z najmłodszych profesorów nauk prawnych w Polsce.

W latach 1996-1997 byłem wojewodą krakowskim. W tym czasie udało się: uratować przed likwidacją Teatr STU oraz przenieść groby żołnierzy radzieckich pochowanych na krakowskich Plantach, w pobliżu Barbakanu, na cmentarz Rakowicki (zakończyłem w ten sposób ostry konflikt w mieście, przybierający niejednokrotnie formę publicznych demonstracji).

W 2002 roku zostałem po raz pierwszy wybrany Prezydentem Miasta Krakowa. sprowadziłem do Krakowa tanie linie lotnicze, co przełożyło się na wzrost liczby turystów. Podczas mojej pierwszej kadencji wybudowano oczyszczalnię ścieków Płaszów II, a także wymieniono nawierzchnię płyty Rynku Głównego. podczas drugiej kadencji udało się otworzyć oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa pod płytą Rynku Głównego, ukończono kolejną linię Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, zakończono przebudowę Ronda Grzegórzeckiego, Ronda Mogilskiego. trzecia kadencja to m.in. zakończenie budowy i oddanie do użytku najnowocześniejszej w Polsce i Europie hali widowiskowo-sportowej Arena Kraków, Centrum Kongresowego. Czwarta jest przedmiotem odrębnego podsumowania na tej stronie Internetowej.

Jestem zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, działam także w Polskim Towarzystwie Nauk Politycznych. Od 2001 roku, przez 10 lat byłem sędzią (i wiceprzewodniczącym) Trybunału Stanu. W 2011 roku zostałem wiceprezesem Związku Miast Polskich.

Uhonorowano mnie tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Bordeaux i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Mogę z dumą powiedzieć, że jestem odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także Kawalerem Orderu Legii Honorowej Republiki Francuskiej.

Od ponad czterdziestu dwóch lat mam tę samą żonę. Jestem dumnym ojcem dwóch synów oraz jeszcze dumniejszym dziadkiem dla wnuka i wnuczki. Moim hobby jest falerystyka, czyli zbieranie odznaczeń – szczególnie tych, z okresu walk o niepodległość.

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok