W 1995 roku Kraków rozpoczął działania związane z likwidacją niskiej emisji. W walce o czyste powietrze do końca 2017 r. z miasta zniknęło 36 919 pieców i kotłowni, w tym roku usuniętych zostanie kolejnych 6 000. Na dotacje do wymiany źródła ogrzewania na ekologiczne przez ostatnie cztery lata Kraków wydał 250 mln zł!

 

Kraków wydaje coraz większe środki na tworzenie i pielęgnowanie zielonych miejsc do wypoczynku i rekreacji. W ubiegłym roku na bieżące utrzymanie , rewitalizację i zakładanie nowych parków a także wykupy gruntów przeznaczyło kwotę 100 mln zł, w 2018 r. – o 30 mln zł więcej. To dzięki tym środkom mieszkańcy mogą się cieszyć z odnowionego Parku Krakowskiego, nowej Stacji Wisła na Zabłociu czy niewielkich parków kieszonkowych, a także łąk kwietnych, które wyrosły w mieście.  

 

Ostatnie cztery lata to kontynuacja dyskusji publicznej nad rozwiązaniami wynikającymi z przygotowywanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Objęte jest nimi już 55 proc. powierzchni miasta -  w Polsce wyprzedza nas pod tym względem tylko Gdańsk i Wrocław. Potrzebom rozwijającej się metropolii i jej mieszkańców będzie odpowiadać także przygotowywane nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa. 

 W tym roku zakończyła się budowa nowego pawilonu Domu Pomocy Społecznej im. L. A. Helców, przeznaczonego dla 75 mieszkańców. To tylko jedno z przedsięwzięć realizowanych przez miasto z myślą o najbardziej potrzebujących wsparcia. W ciągu roku różnymi formami pomocy objętych jest około 20 000 gospodarstw domowych (blisko 40 000 osób). Krakowski system pomocy społecznej to blisko 200 placówek, które w większości prowadzone są organizacje pozarządowe, którym miasto zleca realizację zadań.

Aby mieszkańcy i goście czuli się w Krakowie bezpiecznie, finansowe wsparcie miasta płynie do policji. W latach 2014 -2018 dotacja w wysokości prawie 2,7 mln zł pozwoliła na zakup 83 radiowozów. Ponad 650 tys. zł umożliwiło dodatkowe patrole w newralgicznych punktach miasta, a zakupione spalin i dymomierze są wykorzystywane w walce, jaką na co dzień toczymy o czyste powietrze.

 

Co roku rośnie liczba instytucjonalnych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dziś zapewniają one łącznie 8248 miejsc. Z roku na rok miasto przeznacza też coraz większe środki na dofinansowanie opieki w żłobkach innych niż gminne tak, aby opłaty nie drenowały budżetów rodziców. W 2018 r. to kwota blisko 18 mln zł! 

 

W ostatnich czterech latach dla przedszkolaków zbudowano cztery nowe obiekty (przy ul. ul. Babińskiego 1, Dekerta 18, ul. Kościuszkowców 6, ul. Rydygiera 20), a kolejny powstaje przy al. Dygasińskiego. 33 oddziały przedszkolne powstały z kolei w wyniku rozbudowy i modernizacji istniejących budynków oraz adaptacji pomieszczeń w szkołach podstawowych. Dziś Kraków zapewnia miejsca w przedszkolach publicznych ogólnodostępnych (samorządowych i publicznych niesamorządowych) i specjalnych dla prawie 24 tys. maluchów.

 

W latach 2014-2018 wyremontowano lub zbudowano 103 boiska na terenach przyszkolnych i klubowych. Nawierzchnie bitumiczne zastąpiono bezpiecznymi, boiska wyposażono w niezbędną infrastrukturę, a tam, gdzie było to niezbędne powstały też nowe sale gimnastyczne i nowoczesne hale sportowe. W 2016 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 na os. Handlowym 4 uruchomiono najnowocześniejszą w województwie krytą pływalnię – z ruchomym dnem, a trzy kolejne baseny już się budują. 

W latach 2015-2017 miejski tabor wzbogaciło 191 nowych autobusów. W lipcu do Krakowa przyjechało kolejnych 38 pojazdów przegubowych, a do końca roku przybędzie kolejnych 160!
W ostatnich latach zakupiono też 38 najdłuższych w Polsce tramwajów – Krakowiaki wożą pasażerów na najpopularniejszych liniach. Wydatki na zakup autobusów i tramwajów w latach 2014-2017 sięgnęły kwoty 622 901 000 zł (netto).

W cztery lata na budowę i remonty infrastruktury drogowej i torowej wydano kwotę  1 mld 509 mln zł! Przebudowa torowiska wokół Plant, pierwszy etap rozbudowy ulicy Igołomskiej, budowa ulicy Lema i estakady Wielicka-Lipska, a także całego układu komunikacyjnego obsługującego Centrum Jana Pawła II to tylko niewielki procent zrealizowanych zadań, które całkowicie odmieniły drogową mapę miasta.

W Kurdwanowie i Bieżanowie powstały parkingi typu „parkuj i jedź” – łącznie to 280 miejsc dla kierowców, którzy nie płacą za parkowanie jeśli mają ważny bilet zapisany na Krakowskiej Karcie Miejskiej. Z myślą o kierowcach, którzy jednak chcą pozostawić swój samochód jak najbliższej centrum w ostatnich latach powstał naziemny „Parking Stare Podgórze” ze 185 miejscami postojowymi. W ostatnich latach przybyło też 245 nowych miejsc parkingowych na osiedlach i przy drogach w różnych dzielnicach miasta.

Przez Kraków na rowerze jeździ się coraz bardziej komfortowo, bo z roku na rok przybywa ścieżek i infrastruktury dla cyklistów. W latach 2015-2017 wybudowano prawie 18 km ścieżek rowerowych m.in. w ramach estakady KST Lipska – Wielicka, na koronie wałów od Białuchy do mostu Wandy, na odcinku ul. Conrada i Opolskiej, wzdłuż ulic Teligi, a ten rok to m.in. długa droga dla jednośladów wzdłuż ul. Nowohuckiej od Rona Dywizjonu 308 do ul. Saskiej i Koszykarskiej. Do koca przyszłego roku – łącznie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz prowadzonych inwestycji - kosztem prawie 100 mln zł przybędzie kolejnych 60 km ścieżek!

Nowoczesne rowery tzw. czwartej generacji, 150 stacji i ponad 63 tys. zarejestrowanych użytkowników – miejski rower „Wavelo” to bardzo popularny środek wygodnego poruszania się po mieście.

Krakowianie od 5 lat współdecydują, na co wydać środki z miejskiej kasy. W ramach Budżetu Obywatelskiego zgłaszają swoje inicjatywy i wspierają swoim głosem pomysły zaproponowane przez innych. Na liście zadań realizowanych w latach 2015-2017 znalazło się łącznie ponad 220 pozycji. W ich ramach BO przybyło zielonych miejsc do wypoczynku, wyremontowano chodniki, zbudowano place zabaw i siłownie pod chmurą.

Ważną pozycją w wydatkach miasta jest kultura – tylko w tym roku na tę dziedzinę Kraków przeznaczył 265 mln zł. To nie tylko środki na bieżącą działalność wielu instytucji, ale także niezbędne inwestycje i modernizacje istniejących obiektów. W kwietniu br. kosztem ponad 11 mln zł zakończono prace przy Zajeździe Pod Św. Benedyktem, gdzie uruchomiono Muzeum Podgórza. Jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie Klub Kultury w Kantorowicach. Wypiękniały też m.in. Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” i Nowohuckim Centrum Kultury.

Co roku w Krakowie odbywa się kilkadziesiąt festiwali, organizowanych nie tylko przez miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe, ale też inne podmioty. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się krakowskie noce: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Tańca, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji… Krakowianie nie wyobrażają już sobie lata bez Wianków, Parady Smoków, Festiwalu Teatrów Ulicznych, a Nowy Rok niezmiennie witamy wszyscy na Rynku Głównym.

Kraków zajmuje 8 lokatę w prestiżowym rankingu Tholons Services Globalization City Index oceniającym najlepsze miasta dla międzynarodowych usług. Stolica Małopolski pozostaje najlepszym miejscem w Europie dla lokowania tego typu inwestycji. W sektorze nowoczesnych usług biznesowych pod Wawelem działa 170 firm zatrudniających 70 tys. pracowników. Szacuje się, że w przyszłym roku liczba ta wzrośnie o ponad 14 tys.

W ubiegłym roku stolica Małopolski przyciągnęła 12,9 mln gości. Choć niezmiennie wśród odwiedzanych przez goście atrakcji są Wawel i Rynek Główny, to dzięki zrealizowanym przez miasto inwestycjom coraz chętniej zaglądają oni w inne zakątki miasta tj. m.in. Podgórze czy Zabłocie.

Od 2016 r. w Krakowie nie składuje się już odpadów biodegradowalnych, a w tym roku  poziom recyklingu powinien wynieść 38%. W ramach Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami mieszkańcy mogą nie tylko oddawać śmieci, ale także – bez dodatkowych opłat – korzystać z szeregu programów tj. „Program odbioru odpadów zielonych” – jedyny w Polsce realizowany na tak szeroką skalę czy  „Elektrobrygada na telefon”.

Ponad 146 mln zł – takie środki z miejskiej kasy zostały przeznaczone w ostatnim czteroleciu na przebudowę i zakupy inwestycyjne w miejskich szpitalach: im. G. Narutowicza i im. S. Żeromskiego oraz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Wielickiej. Pozwoliło to na modernizacje łącznie 34 szpitalnych oddziałów i wyposażenie ich w niezbędny sprzęt. Od 2004 roku prawie 630 tys. krakowian postanowiło zadbać o swoje zdrowie w ramach Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia „Zdrowy Kraków” i Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok